23.05.2018

Pille Petersoo: igas Eesti aias peab kasvama till, petersell ja murulauk

Rohenäppudel algavad varsti töised ajad, kuna soojus jõuab järjest lähemale ning askeldused aias saavad peale alata. Viimsis elav Nami-Nami retseptikogu perenaine Pille Petersoo on tuntud oma suurepärase kokakunsti poolest, aga lisaks on tal ka võrratult uhke aed. Uurisime Pillelt, mida peaks meeles pidama algaja aednik, kelle unistuseks on rajada üks korralik maitsetaimepeenar.

Pille, millest peaks alustama?
Asukoht on oluline! Kui toidutegemine on pooleli ja vaja supi peale maitserohelist tuua, siis näiteks läbi märja muru on vihmase ilmaga väga tüütu murulaugu järele minna. Meil on küll suur aed, aga tarbeaiani viib kena sillutatud tee, nii et seda muret pole, saab vajadusel ka kõpskingades basiilikulehti noppima minna. Samas oleks eriti mugav rajada ürdipeenar võimalikult köögi või grillimisnurga lähedale. Tänapäeval on õnneks võimalik soetada suuri peenrakaste või -potte, nii et väikese ürdipeenra võib kasvõi terrassile kavandada.

Millal on õige aeg peenarde rajamiseks?
Oodake öökülmade möödumiseni, muidu seemned ei idane ega tärka. Poodidest leiab nii korraliku valiku ürdiseemneid kui ka ettekasvatatud taimi, mis on algaja aiapidaja jaoks väga mugav valik.

Kuidas valida aias sobiv koht?
Peenar ei tohiks olla väga tuulise ja pimeda koha peal, kuigi nii mõnedki ürdid kasvavad kenasti ka poolvarjus. Pigem vali koht, kus vähemalt pool päeva ka päike peale paistab.

Milliseid (abi)vahendeid on peenarde rajamiseks vaja?
Kui me just suuremast aiatööst ei räägi, mis nõuab ka labidate olemasolu, siis esialgu piisab istutuspottidest või kastpeenrast, kastekannust, töökinnastest, istutuskühvlist, väikesest aiahargist ja seemnetest.

Mille järgi valida, mida ja kuhu istutada?
Igas Eesti aias peab kasvama till, petersell ja murulauk, eks? Vahemereliste maitsete armastajad peaksid kindlasti istutama ka tüümiani ehk liivateed, basiilikut, salveid ja rosmariini. Sidrunmeliss, piparmünt ja salvei on ka väga mõnusad teetaimed! Basiilik on võrreldes tüümiani ja rosmariiniga väga soojalembene, nii et selle avamaale istutamisega tasub oodata.

Mündid tuleks kindlasti istutada teistest ürtidest eraldi, sest need armastavad laiutada ja nii võib juhtuda, et paari aasta pärast on ürdipeenrast saanud Mojito-peenar, kus kasvabki vaid münt. Samas ei tasu liiale minna sortide valikuga. Mina katsetasin ka alguses erinevate põnevate müntidega, aga nüüdseks on alles vaid pipar- ja rohemünt. Kõiksugu õun-, ananass- ja šokolaadmünte on põnev kord-kaks kasutada, aga nendest tüdineb kergesti.

Milliseid maitsetaimi sa ise kõige enam istutad ja kasutad?
Meil on populaarsed till, petersell, basiilik, koriander, tavaline liivtee ja sidrun-liivatee, pune ehk oregano, salvei, rosmariin, roheline ja lilla basiilik, estragon. Väga oluline on mu kadunud vanaema aiast toodud leeskputk, mida lisame paari lehe kaupa selgetele suppidele – ilma leeskputketa pole supil üldse seda õiget maitset! Kasvatame ka melissi, piparmünti ja rohemünti, nii et suveõhtutel teeme värsketest ürtidest teed, talvel naudime kamina ees kuivatatud melissist või piparmündist tõmmist.

Kuidas maitsetaimepeenarde eest hoolitsema peab?
Tuleb vajadusel kasta ja kindlasti rohida ja mitte unustada saaki korjata. Kui ise kõike tarbida ei jõua, siis jaga naabritele või sõpradele, pane sügavkülma või kuivata.

Pea kõik vajalikud aiatarbed on viimsilaste jaoks saadaval Viimsi Keskuse I korrusel asuvas Koduekstra kaupluses. Valikus on näiteks aiamaa väetatud muld, suur valik seemneid,  turbapotte, taimekaste, külvikaste, lillepotte ja palju muud. Kellel alles aia rajamine käsil, leiab Koduekstrast ka muruseemet ja muruväetist või näiteks kanakaka graanuleid. Kindlasti kulub nii mõneski aias ära umbrohutõrjevahend või perliit, mis hoiab mulla struktuuri õhulise ja tagab juurtele piisava õhu. Lisaks paljudele muudele aiakaupadele on saadaval ka kookosturbatabletid, mida Pillegi on seemnete külvamiseks kasutanud. Kes aeda vahvamakas soovib muuta, leiab poest vahvaid aiakaunistusi – näiteks lõbusaid aiapäkapikke. Enne aeda suundumist tasub Koduekstra kauplusest läbi põigata!

egertkamenikpille

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Nõustun küpsistega Muudan seadistust Lisainfo