11.01.2021

Naudi talverõõme kvaliteetse ja vastupidava varustusega

Loe väärt nõuandeid, kuidas valida parimat talvist spordi- ja vabaajarõivastust ning mida tähele panna soetades uut spordivarustust. Viimsi Keskuses leiad spordikaubad Sportlandist.

Lumi kutsub õue. Eestlaste jaoks on lumi pea sama oluline kui õhk ja päike. Lund oodatakse, igatsetakse ja kui see valge ilu lõpuks maad katab, püütakse sellest igal moel maksimumi võtta. Eriti nüüd, mil mõned talved päris lumeta on olnud. 

Inimeste armastust lume vastu kinnitab ka Viimsi Keskuse Sportlandi kaupluse juhataja Eva Vitsut, sest just see on koht, kust saab kõik vajaliku talverõõmude nautimiseks. “Meie pood on muidugi igal hooajal spordiarmastajate hulgas hinnatud, aga viimasel kuul – alates lume tulemisest – on meil kohe eriti kiire,” selgitab Eva. “Aga praegu tulebki õuesolemist nautida, sest see on hetkel kõige turvalisem viis end vormis hoida ning terve püsida.”

Juhataja kinnitab teada tõde, et pole olemas halba ilma, kui on õige varustus. “Muidugi algab iga talveilma varustus peale õigest riietusest. Esmalt peab mõtlema, mille jaoks rõivaid kasutatakse: kas lihtsalt jalutamiseks või sportimiseks. Samuti tuleks jälgida, et riietus oleks kihiline: kõige alumisem kiht võiks olla meriinovillane soe pesu, vahekihiks fliis või kampsun ja seejärel korralikud ja kvaliteetsed õueriided.” Eva sõnul on näiteks sobiva jope valimine vägagi oluline ning tähelepanu tuleks pöörata paljudele detailidele: materjali vee- ja tuulekindlusele aga ka lukkudele, õmblustele ning toote sobivale suurusele. Alati on soovitav küsida nõu kaupluse teenindajatelt. “Nemad oskavad aidata kõige sobivamate rõivaste valimisel, et talverõõmude nautimine hiljem miinuskraadide näpistuste tõttu poolikuks ei jääks,” lisab ta. “Rõivaste valik on Sportlandis rikkalik ning endale meelepäraseid riideid – sh. mütse, salle ja kindad – erinevate funktsioonide, värvide ja hinnaklassi poolest leiavad nii suured kui väikesed.”

Lisaks riietele ootab Sportlandis huvilisi ka mitmesugust talvevarustust – kelke, kiivreid, mäeprille ja suuski. Kelkude valimine lähtub muidugi eelkõige lapse soovidest ja vanusest, aga suuskadega on veidi keerulisemad lood. Sportlandis on esindatud maailma ühe tuntuima suusabrändi Madshuse suusad, lisaks on saadaval ka laias valikus suusasaapaid, klambreid ja keppe.  “Suuskade valimisel tuleks endale kõigepealt selgeks teha, kui palju on plaanis talvel sõita ja millised eesmärgid inimene endale seab,” leiab Eva. “Samuti on oluline ka sõidustiil – uisk või klassika. Esimese stiili suusad peaksid suusatajast 5-15 cm pikemad olema ning teise puhul 15-25 cm. Väga oluline on valida suusad enda kaalu ja pikkuse järgi.” Kindel on see, et kui suusad ei vasta õigele pikkusele, stiilile või kaalule, siis on nendel libisemist ka keeruline nautida. Ka laste puhul tuleb kõiki neid tegureid arvesse võtta, kuna muidu võib juhtuda nii, et neile suusatamine meeldima ei hakkagi ning vanemas eas on seda “isu” juba keerulisem tekitada.

Kel kodus varustus juba varasemast olemas, peaks enne suusarõõmudele asumist Sportlandi suusahooldusest läbi käima. Eva sõnul võiks seda teha kindlasti enne hooaja alustamist, aga kui suusatamas käiakse mitu korda nädalas, siis peaks seda talve jooksul tegema isegi mitu korda. “Tänapäeval on hästi hooldatud suusa eluiga väga pikk, kuid see sõltub ikkagi kasutamise tihedusest. Tõsisemad harrastajad vahetavad suuski iga paari aasta tagant, tavaharrastajetel piisab ühest paarist pikkadeks aastateks ning lastel sõltub see ennekõike kasvamiskiirusest.” Poes saab ka nõuandeid, kuidas suuski ise hooldada, milliseid määrdeid kasutada, lisaks saab soetada ka näiteks suuskade transportimiseks ja hoiustamiseks sobivaid kotte.

Suusapõhjad on soovitav peale igat kasutamist üle vaatada. “Siledam ja kriimuvabam suusk libiseb kõige paremini. Kui seal on aga suuremaid kriimustusi, siis saab meie hooldusmeister nende lihvimisel aidata,” julgustab Eva. Sportlandis saab lisaks murdmaasuuskadele lasta hooldada ka mäesuuski ja lumelaudasid.

Autor: Viivi Kivipank

Foto: Iti-Pätrik Järve