01.12.2022

Kuidas hooldada kuiva ja tundlikku nahka

Miks meie nahk muutub hooajati kuivaks ja tundlikuks ning kuidas seda hooldada? Vastuseid aitab leida dermatoveneroloog-kosmetoloog dr Kairi Nurm. Tõhusaid hooldusvahendeid kuivale nahale pakub Apotheka.

Kui ka sinu nahk ketendab, tundub katsudes kare, muutub kiskuvaks ja sügelevaks või on tavapärasest tundlikum, siis suure tõenäosusega on sul kuiv nahk. Sügis-talviste ilmadega paljudel inimestel nahakuivusega seotud probleemid süvenevad ning nahk muutub välistele ärritajatele vastuvõtlikumaks. Kuiv nahk on väga sage nahaprobleem, mille põhjused võivad olla nii kehasisesed kui ka -välised.

Kehasisesteks mõjutajateks on pärilikkus ja naha bioloogiline vananemine. Naistel on nahakuivust soodustav faktor ka menopausiaegsed hormonaalsed muutused. Kehavälisteks mõjutajateks võivad olla valesti valitud nahahooldustooted ja -võtted, ilmastikutingimused, kuiv õhk siseruumides, õhukonditsioneerid, liiga kuuma veega pesemine, nahaärritus karedatest ja sünteetilistest riietest, suitsetamine ja vähene vedeliku tarbimine. Nahakuivust võivad lisaks soodustada ka osa ravimeid, näiteks lokaalsed akneravimid, retinoidid, diureetikumid jms.

Nõuanded, et nahk ei muutuks kuivaks

• Väldi liiga pikalt kuuma veega duši all või vannis viibimist. Keha pesemiseks on hea kasutada leiget vett ja õliseepi või seebivaba pesemisvahendit, mis kaitsevad ja niisutavad nahka. Väldi tugevalt parfümeeritud tooteid.
• Ära unusta nahka pärast pesemist korralikult niisutada. Mida kuivem on nahk, seda rikkalikuma tekstuuriga peaks olema nahka niisutav ja toitev hooldustoode. Talvel soovitame kasutada emulsioonide asemel pigem kreeme, salve ja õlisid.
• Kui oled külma ilmaga pikemalt õues, kasuta spetsiaalseid külmakaitsekreeme ja kindlasti huulepalsamit.
• Kui nahk on väga kuiv, ärritunud ja probleemne, siis väldi tooteid, mis sisaldavad AHA-happeid, retinoide, alkoholi, lõhnaaineid – need võivad ärritusi süvendada.
• Kuiva naha hoolduses on oluline roll ka vee tarbimisel. Joo regulaarselt vett.
• Jälgi, et toidus oleks piisavalt küllastumata rasvhappeid, antioksüdante ja vitamiine. Piira suhkru, alkoholi ja nikotiinitoodete tarbimist.

Kuiva naha hooldus

Kuiva ja tundliku naha hooldus toimub erinevate toimeainetega, mille eesmärk on naha niisutamine ja barjäärifunktsiooni parandamine. Toimeained, mis aitavad niiskust siduda, on uurea ja laktaat. Keramiidid ja muud lipiidid omakorda parandavad naha lipiidkihti, taastavad sarvkihi kaitsevõimet ning vähendavad nahakaudset veekadu.

Parim nipp nahahoolduses on ennetamine – kaitse oma nahka kargete ilmastikuolude eest teadlikult. Ära lase nahakuivusel süveneda, vaid märka oma naha vajadusi ja leia sobivad hooldustooted. Laia valikut hinnatud brändide kvaliteetseid ja tõhusaid kosmeetikatooteid pakub Apotheka.

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Nõustun küpsistega Muudan seadistust Lisainfo