23.11.2020

Jõuluõhtu valgus, heade mõtete algus

Miks mitte hämaral ajal luua ise kauneid valguslahendusi, et oleksime alati headele mõtetele avatud. Viimsi Keskuse I korrusel asuva Koduekstra kaupluse tootejuht Marit Sukamägi annab nõu, kuidas leida koju või kontorisse kõige sobivamad valguslahendused.

Mariti kinnitusel tuleks esmalt paika panna, kuhu valgust valima hakata – kas koju või kontorisse, kas tuppa või õue, kas põõsastele ja puudele või terrassile ja akendele? Kauplustes müüdavad valgustuselemendid ongi jagunenud selle järgi, kas neid saab paigaldada sise- või välistingimustesse. „Mida suurem on tootel märgitud IP ehk isolatsiooni kaitseaste, seda niiskuskindlam see on,“ selgitab Marit. „Näiteks IP 44 märgistusega tooteid võib kasutada nii õues kui ka toas, IP 20 on aga mõeldud kasutamiseks ainult tubastes oludes.“ Alati tasub nõu küsida kaupluse müügikonsultandilt, kui ise päris õiget valida ei oska.

Eksperdina soovitab naine võimaluse korral eelistada leedtüüpi valguslahendusi, kuna need ei kuumene ning on seetõttu ohutumad ja samal ajal ka energiasäästlikumad. „Kindlasti peab veenduma, et toodetel oleks CE-märgistus, sest see kindlustab tuleohutuse,“ lisab ta.

Järgmisena tuleb valida, millise värvi, suuruse, kuju ja stiiliga valguslahendused valitud asukohta sobivad. Valikuid on lõputult ning lihtsam on juba varem paika panna, kuhu ja mida soovitakse leida. Palju vahvaid ja nutikaid ideid leidub muidugi ka internetis, kui päris kohe inspiratsiooni ei teki. Näiteks saab traditsioonilise jõulupuu asemel kasutada hoopis korduvkasutatavat valguspuud – eri stiili ja värviga puud sobivad nii tuppa kui ka õue ning loovad mõnusa meeleolu.

Jõulupuu kuju võib seinale tekitada hoopis valgusketi abil ning päris puud metsa kasvama jätta – igati loodussõbralik ja kaunis lahendus, mida saab igal aastal veidi uutmoodi luua.

Väga palju võimalusi pakuvad valgustraadid ja -voolikud, mille kasutamist piirab vaid fantaasia. Neid saab sättida nii peolauale, klaaskaussidesse, uste ja akende ümber või täpselt nii, nagu dekoreerijale parim tundub. Muidugi sobivad patareitoitel valgustraadid ka kuusepuule ning tegelikult saab neid soovi korral kasutada aasta ringi.

Marit soovitab üsna uue tootena katsetada valguskardinaid, mis panevad mugavalt kardinapuule riputatuna aknad särama. „Traditsioonilised kolmnurksed valgusdekoratsioonid on samuti endiselt moes ja neid on saadaval väga paljudes variatsioonides, aga uudsed valguskardinad on üha popimad,“ kinnitab ta. Lisaks saab aknale meeleolu luua leedtulekesega varustatud päkapiku või mõne muu vahva valguselemendiga, kindlasti rõõmustaksid sellised armsad valguslaigud iga lapsetoa omanikku.

Õue saab aga soovi korral luua tõelise muinasjutumaa – Koduekstra kaupluses on saadaval näiteks põhjapõdra või rebase kujuga valgusdekoratsioonid ning palju põõsastele, puudele ja mujale sobivaid valguselemente. Isegi lipuvardale on olemas spetsiaalne lahendus, mis tekitab õue särava valguspuu. „Väga menukad on ka jääpurikakujulised valgusketid, mida saab paigaldada majaräästale ja terrasside äärtesse,“ lisab ekspert.

Just nii ongi kõige toredam see ees ootav pime aeg üle elada – kauni valgusega meie ümber. Ja paljude heade mõtetega.