03.01.2020

5 nippi treeningutega alustajale MyFitnessilt


Kadri Paat, MyFitnessi jõusaali ja personaaltreeningute juht

Nõuanne number 1: Leia endale naudingut pakkuv kehaline aktiviteet. Mõnikord on vaja proovida erinevaid treeninguid või korrata järjepidevalt teatud treeningut, et leida enda lemmik ja kujuneks välja harjumus.

Kehv kogemus või mälestus treeningust võib meile anda väga vale arusaama kehalisest aktiivsusest. Loodan, et enamusel meist on näiteks kehalise kasvatuse tunnist vaid meeldivad ja lõbusad kogemused ning toredad mälestused esimesest treeningust, kus sai palju nalja ja tund möödus klassikaaslastega hästi aega veetes. Kahjuks aga on mõnelgi meist esimesed kokkupuuted treenimisega ebameeldivad ning ei tekita meis „oli ikka tore aeg“ tunnet. Just seetõttu ei sea väga paljud meist ka täiskasvanueas samme spordiklubisse- treening ei tundu lihtsalt nauditav tegevus, kuna me pole seda antud tasandil eales kogenud.

Nõuanne number 2: Küsi personaaltreenerilt abi. Sea paika enda individuaalsed soovid ja eesmärgid, sest just nii saad keskenduda kõige tähtsamale- iseendale!

Milline mõttepilt kangastub Sinule esimesena, kui kuuled kedagi rääkimas jõusaalitreeningust? Tihtipeale kuvavad inimesed endale esimese mõttena pähe tugevad, vormis ja lihastes inimesed, kes treenivad väga range režiimi järgi ja omavad pikaajalist treeningkogemust. Ühtlasi kuuleme tihti ka alustavate treenijate suust lauseid „kõik juba teavad jõusaalis, mida seal teha, aga mina ju ei tea“. Kindlasti leiame jõusaalist juba seal aastaid treeninud proffe, kuid ühtlasi on tänapäeva jõusaal muutumas üha rohkem kohaks, kus saab parandada enda tervist ja heaolu igaüks olenemata vanusest, soost, kehakaalust või hetkevormist ja teadmistest. Ammugi ei ole enam jõusaal koht, kus absoluutselt kõik teavad 100%, mida seal teha.

Nõuanne number 3: Ainuüksi treenimisega kaalu ei langeta ja tervist ei paranda. Kui treeningsaalis veedame 1 tunni, siis on veelgi olulisem, mida teeme ülejäänud 23 tundi ööpäevast.

Nii on. Ööpäevas on 24 tundi ning kui sellest 1 tund treeningsaalis veedame ning 23 tundi väljaspool seda viibime, siis on enesestmõistetav, kui olulise ja suure osakaaluga on ülejäänud 23 tundi, mis moodustab meie elu põhiosa. Treening parandab väga paljusid aspekte meie elus ning annab juurde jõudu, energiat, vastupidavust ja ennetab sadu haiguseid. Seda aga vaid siis, kui seame korda ka enda elu teised aspektid (mida teeme ülejäänud 23 tunni jooksul väljaspool treeningsaali).

Aspektid, millele tähelepanu pöörata väljaspool treeningsaali:
*Hea uni
*Tervislik toitumine vastavalt energiavajadusele
*Vähene stress ja vaimne rahulolu
*Head suhted lähedaste inimestega
*Üleüldine kehaline aktiivsus ja liikumine peale treeningu

Nõuanne number 4: Sina ja sinu tervis on 5 sind ümbritsevat inimest ja nende suhtumine tervisesse.

See ei ole kindel fakt, kuid kindlasti on alati abiks. Just Sind ümbritsevad inimesed on need, kes saavad väga palju toeks olla Sinu kehalise aktiivsuse ja parema tervise hoidmisele. Kui viibid keskkonnas, mis toetab ja suunab Sind olema kehaliselt aktiivne, ümbritsed end sõpradega, kes kutsuvad Sind treenima ja liikuma ning tervislikult toituma, siis on oluliselt lihtsam ka järjepidevalt aktiivse ja rõõmsana püsida. Ehk saad ise olla juba täna enda lähedastele heaks eeskujuks ja sõbraks, kes nende tervist aitab parandada? Järgmine kord kutsu sõber kohvikusse mineku asemel hoopis jalutama või MyFitnessi!

Nõuanne number 5: Ükski vabandus ei saa olla sinu vabandus terve elu.

Olen kindel, et enamus meist on veidi liiga kergekäelised vabandusi leidma, miks neil treeninguks aega ei ole. Kas aga oled 100% täiesti teadlik, kuhu enda päevase aja paned? Utsitan tihtipeale inimesi vaatama enda päevakava justkui enda pangakontot-meil on aja näol kindel „summa“, mille päeva peale saame ära „kulutada“. Kui me kunagi enda kulutusi ei vaata, siis ei tea me ka päris kindlalt, kuhu meie aeg kaob. Võttes aga samm-sammult enda päevaplaan ette, siis võime endalegi üllatusena märgata, kust õnnestuks võtta alustuseks kasvõi 30 minutit, et teha üks reibas jalutuskäik! Võta endale kehalise aktiivsuse aja leidmine eesmärgiks juba täna! Kutsun sind üles seda tegema kohe ja praegu. Investeering sellesse aega tähendab paremat tervist terveks eluks.