12.02.2019

Räägime juustust

Uus aasta toob kaasa uusi lubadusi, mis ei peaks alati keerlema vaid raskesti teostavate kaalu- ja trenniteemadega. Miks mitte lubada endale, et igas kuus maitsed mõnda uut ja huvitavat toitu? Üheks põnevaks maailmaks on juustude oma – lisaks erilistele maitsetele on juustudes ka palju kasulikke omadusi.

Juustude kasulikkusest

Viimsi Juustukuningate kaupluse juhataja Taavi Porkveli sõnul võiks juustu headest omadustest välja tuua kergesti omastatavad ja kõrge bioväärtusega valgud, erinevad piimarasvad, mineraalained ning vitamiinid (100 grammine juustutükk sisaldab vähemalt 1/3 päevasest B12 vitamiini vajadusest, lisaks arvestava koguse B2, B5 ja foolhappe päevasest vajadusest). Tema kinnitusel on juustus ka inimorganismile parim oomega-6 ja oomega-3 rasvhapete vahekord.

Juustueksperdi sõnul on juustudel positiivne mõju osteoporoosi ennetamisel, kuna selles leidub organismile kergesti kättesaadavaid kaltsiumi- ja fosforiühendeid, mis tugevdavad luude struktuuri.

 

Uued juustusordid

Viimsi Keskuse Juustukuningate poest võib leida kahte uut juustusorti. Esimene neist on talujuust viskiga, mis on ligi 24 nädalat laagerdunud juust pastöriseeritud lehmapiimast. Tegemist on täidlase juustuga, milles on tunda suitsust viski maitset.

Veel soovitab ta proovida talujuustu portveiniga, mis on valminud pastöriseerimata lehmapiimast ja laagerdunud vähemalt 8 nädalat – sellel on kreemjas ja täidlane maitse. Juustu kõrvale sobib joogiks portvein.

Snäkilauale mineva juustu peaks vähemalt pool tundi enne toatemperatuurile valmis tõstma, et juustul tuleksid esile õiged maitse- ja lõhnaomadused.

 

Juustude säilitamine

Taavi sõnul tuleks juust peale söömist võimalikult kiiresti tagasi külma panna, et see paremini säiliks. Kodus on juustude säilitamiseks parim koht spetsiaalne juustukarp külmkapis 6-8 kraadi juures, mis ei lase juustule ligi teisi lõhnu ega maitseid.

Juust võtab väga kergesti võõraid lõhnu külge. Piisab sibulast külmkapis või muudest teravalõhnalistest toiduainetest, aga ka inimese parfüüm mõjutab tugevalt juustu lõhna- ja maitseomadusi.

Juustukuningate kaupluses pakitakse juustud spetsiaalse juustupaberi sisse, millega võib ka juuste väga edukalt külmkapis hoida – tuleb jälgida, et paber oleks korralikult suletud ja õhk ei pääseks juustule ligi.

 

Viimsi Keskuse I korrusel asuv Juustukuningate kauplus on avatud E-L 10-21, P 10-19. Täpsem info www.juustukuningad.ee

juust11juust2