06.05.2022

Arvutitargast leiad parima elektrilise tõukeratta

Elektritõukeratastest on saanud suur trend, sest need on mugavad ja suvehooajal mõnusaks alternatiiviks auto- ja ühistranspordile. Millist tõukeratast aga osta? Häid nõuandeid jagab Arvutitarga turundusjuht Margus Koppel.

Mugav ja keskkonnasäästlik elektritõukeratas on liikumisvahend, mis suvel sobib igapäevaste sõitude tegemiseks asendama autot. Hinna poolest on tõukerattad suhteliselt soodsad ning elektril põhinev tõukeratas tasub end ära ka ülalpidamiskuludelt, eriti kui võrrelda selle kulusid auto kütuse- ja hoolduskuludega. Tõukerataste maailm on suur ja valikut on palju, seepärast ei tasuks teha ostu esimese emotsiooni ajel. Uuri enne eri mudeleid ja võrdle neid.

Mõtle täpselt läbi,
* milliseks otstarbeks ratast ostad,
* kui pikki distantse plaanid tõukerattaga läbida ja kas mudel, mida vaatad, seda võimaldab,
* millisel pinnasel rattaga sõitma hakkad ja milliseid rehve see vajaks,
* millised peaksid olema ratta pidurid ja turvavarustus,
* kus ratast hoiustad,
* kas rattaga hakkab sõitma laps või täiskasvanu.

Kui need küsimused on läbi mõeldud, oskad juba paremini oma mõtteid ka poes müügispetsialistile edastada, kes omakorda oskab soovitada parimat võimalikku valikut vastavalt sinu soovidele ja sulle sobivas hinnaklassis. Viimsi Keskuses pakub elektritõukerattaid kauplus Arvutitark. Tänu hinna ja kvaliteedi heale suhtele on ostjate seas eriti populaarsed olnud Segway Ninebot Kickscooteri tõukerattad.

 Millele tuleks tõukeratta valimisel tähelepanu pöörata? 

  • Sõiduulatus ja võimsus

Peamiselt on olemas kahte sorti rattaid: ühed lühemate otste läbimiseks, mis sobivad rohkem niisama lustimiseks, ning teised igapäevase transpordivahendina pikemate vahemaade vahel liikumiseks. Tähelepanu tuleks pöörata siin mootori võimsusele ja aku mahule. Keskmiselt on elektritõukerataste sõiduulatus 30–40 km, mootori võimsus 450 W ning aku mahutavus 600 W tunnis. Võimsamatel ratastel on sõiduulatus ka 120 km ja aku võimsus märksa suurem.

  • Ratta ehitus ja kaal

Kui vajad ratast, mida aeg-ajalt on vaja kokku panna ja käe otsas kanda, siis tasub jälgida ratta suurust ja kaalu. Kui ratas saab olema liikumisvahendiks pikemate distantside vahel, siis on oluline vaadata ka raami põhja kõrgust maast, et sellega oleks üle tee- ja kõnniteeservade turvaline sõita.

  • Rehvid ja sõidumugavus

Täisrehvidega ratas sobib eelkõige siledate teede ja lühemate lõikude läbimiseks. Pikematel teekondadel ja konarlikumal pinnasel on mugavam kasutada õhkrehvidega ratast. Uuenduslikud vahuga täidetud rehvid teevad tõukerattaga sõitmise aga veelgi mugavamaks ja pehmemaks ning lisaboonusena ei vaja vahurehvid ka lisahooldust.

  • Turvalisus

Liiklemine tõukerattal peab olema ohutu nii sõitjale kui ka kaasliiklejatele. Märgatavuse parandamiseks nõuab liiklusseadus, et rattal oleksid ees, taga ja külgedel reflektorid. Väga olulised on korralikud pidurid, millest esipidur võiks olla elektriline ning taha lisatud ka jalgpidur. Eelistada tasuks võimaluse korral klotsidega pidureid, millega kaasnevad küll hoolduskulud, kuid mis tagavad liiklemisel suurema turvalisuse. Ja mis peamine: ära unusta kiivrit!

  • Mida pead teadma, kui plaanid osta elektritõukeratta lapsele?

Enne lapsele elektritõukeratta ostmist tuleks sul vanemana olla veendunud, et laps on elektriratta kasutamiseks piisavalt küps. Lapse kohusetunne ja valmisolek peaksid tagama, et ta õpib ratast kasutama ohutult ja kõiki turvalise liiklemise reegleid täites. Elektrilise tõukeratta ostu võiks kaaluda 10-aastasele või vanemale lapsele. Oluline on veel teada, et lapsed tohivad sõita tõukerattaga kõnniteel, õuealal, kergliiklusteel, rattarajal või -teel. Sõiduteel rattaga sõitmine ei ole lastele lubatud. Nooremad kui 16-aastased on kohustatud tõukerattaga sõites kandma kinnirihmatud jalgratturikiivrit.

Viimsi Keskuses saab osta elektritõukerattaid kauplusest Arvutitark. Kaupluses kohapeal on tutvumiseks väljas valik mudeleid ning suurem ja spetsiifilisem sortiment näha Arvutitarga e-poes. Kõigi valikus olevate elektriliste tõukerataste kohta saab häid nõuandeid ja täiendavat infot küsida kaupluse koolitatud müügispetsialistidelt.